Priestranné SUV za výbornú cenu a s naozaj nadštandardnou výbavou – takto môžeme v skratke zhrnúť Hyundai Santa Fe. Hyundai pomaly, ale isto, preberá pozíciu lídra na trhu technológií a luxusu.

Výbava vodiča

V cene vozidla dostane vodič k dispozícii naozaj jednu z najbohatších výbav vôbec. Parkovanie je i napriek mohutnosti vozidla pohodlné a pri použití parkovacieho systému sa stáva bezproblémové. K bezpečnosti určite prispievajú obrovské spätné zrkadielka, ale aj kamerový systém zabezpečujúci zábery na všetkých stranách vozidla i 360-stupňový záber z vtáčej perspektívy. Spätné zrkadlá majú implementovaný výstražný systém zabezpečujúci monitorovanie mŕtveho uhla vozidla. Rozmiestnenie ovládania na palubnej doske je funkčné a ľahko dostupné.

Interiér

Naozaj priestranný a funkčne riešený interiér vám Santa Fe ponúka nielen v okolí vodiča a spolujazdca, ale i v priestore zadných sedadiel. Na zadných sedadlách môžeme pohodlne usadiť troch pasažierov a bez obáv vyštartovať aj na dlhšiu cestu.

Strop interiéru ponúka obrovské strešné okno, ktoré sa ťahá cez predný i zadný rad sedadiel. Okno je zhotovené z tmavého skla a je prekryté zaťahovacou roletou. Roleta je navrhnutá tak, aby zabezpečila úplné prekrytie skla. Elektronické ovládanie strešného okna je umiestnené pri strednom spätnom zrkadle. Ponúka rýchle a funkčné ovládanie. Na výber máte niekoľko prednastavených možností otvorenia, ale aj možnosť individuálneho nastavenia. Veľké plus si zaslúžia predné sedadlá, ktoré okrem vyhrievania ponúkajú aj možnosť chladenia.

Batožinový priestor

Ako konštatujeme priestrannosť modelu Santa Fe, tak batožinový priestor je navrhovaný tiež v tomto duchu. Čo neuniklo našej pozornosti a určite stojí za pochvalu je veľmi jednoduché sklápanie zadných sedadiel. Takto rozšírený batožinový priestor získa na dĺžke neuveriteľne veľa a pohodlne si môžete dvaja ľahnúť a pospať. J Zaujímavý doplnok batožinového priestoru Santa Fe je zabudovaná zásuvka na 230V.

Motor a prevodovka

Testovali sme verziu 2.2 CRDi (147kW/200k) s automatickou šesťstupňovou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies. Náš predsudok, že na skoro dvojtonové auto je tento motor viac menej daň za dobrú cenu, sa po prvých kilometroch rozplynul. Pri prebiehaní ste dynamické zrýchlenie pocítili okamžite. Zaujala nás veľmi slušná spotreba na testovacom úseku Bratislava – Levice – Bratislava. Po diaľnici bol nastavený tempomat na rýchlosť max. 130 km/h a vozidlo sme elektronicky nastavili a zavesili na auto pred nami. Spomaľovanie i zrýchľovanie si auto samostatne regulovalo veľmi dôsledne s dôrazom na pohodlnosť jazdy. Spotreba presiahla len málo nad údaj uvedený výrobcom, čo na SUV tejto kategórie nie vždy býva samozrejmosťou. Celkovo môžeme konštatovať, že motor a prevodovka sú dobre navrhnuté a postačujú.

Príplatková výbava

Veľa priestoru na využitie možnosti príplatku vám neostáva, nakoľko v ponúkanej výbave máte skoro všetko a určite aj zopár technologických noviniek, ktoré by ste neočakávali pri tejto cene vozidla. Priplatiť si ale samozrejme môžete napríklad za tretí rad sedadiel, metalízu či ťažné zariadenie.

Záverom spomenieme možnosť pripojiť za vozidlo príves ťažký skoro až dve tony.

K článku pripájame video Hyundai Santa Fe: