Postupne si zhrnieme dôležité body pri kúpe domácej kamery. Zhrnieme naše postrehy, skúsenosti a názory pri kúpe kamery. Zodpovieme si na otázky aké parametre sú pri kamere dôležité, aké hodnoty majú a na čo si máme pri kúpe kamery dať pozor.

NASTAVENIE CENOVÉHO STROPU PRI KÚPE KAMERY

Pre začiatok si určíme sumu, ktorú sme ochotný pri kúpe kamery  zaplatiť.  Je to dôležitý parameter pri porovnávaní. Cena za kameru pre domáce použitie sa vie vyšplhať od 100,- EUR do 500,- (700,-) EUR.

Pozor pri kúpe kamery: možnosť odskúšania kamery ako vám sedí v ruke je neoceniteľné plus. Overte si či sa vám kamera dostatočne pohodlne ovláda.

KONTROLA KOMPATIBILITY KAMERY A PC

Oboznámte sa s formátom záznamu, ktorý kamera zhotovuje. Rôzne vlastnosti formátov prinášajú rôzne obmedzenia. Niektoré formáty digitálnych kamier zhotovujú záznam v komprimovanom formáte. Je potrebné si overiť či ste schopný prehrávať a upravovať takýto formát.

Pozor pri kúpe kamery: overte či je digitálna kamera schopná komunikovať s vaším PC po hárdwerovej i sowtvérovej stránke.

ZOOM KAMERY

Pri kúpe domácej kamery treba venovať pozornosť hodnote ZOOM-u (optické priblíženie). Hodnota sa pohybuje najčastejšie v rozsahu od 8x do 22x. Platí  čím vyššia je hodnota, tým lepšie.

Pozor pri kúpe kamery: nedajte sa zmiasť ak kameru budú predajcovia prezentovať číslami 32x – 990x. Jedná sa obyčajne o digitálny ZOOM. Prakticky ho skoro nikdy nevyužijete, ak tak iba do hodnoty cca 64x.

VEĽKOSŤ KAMERY NIE JE ROZHODUJÚCA

Dnes už rozhodne neplatí, že väčšie modely sú lepšie.

Pozor pri kúpe kamery: pri kúpe extrémne malej kamery je potrebné si odskúšať pohodlnosť stláčania tlačidiel. Berte na zreteľ, že časom sa tlačidla budú stláčať obtiažnejšie a mnoho krát budú mať menšiu citlivosť.

PRÍSLUŠENSTVO – ÁNO ALEBO NIE

Odkontrolujte si ako dlhý záznam (koľko minút) ste schopný zaznamenať na pamäťové médium pri maximálne kvalite nahrávania (alebo vami najpoužívanejšej kvalite záznamu). Batéria na kamere by mala vydržať cca. dva krát toľko času.

Určite odporúčame si zakúpiť ako najdôležitejšie príslušenstvo náhradnú batériu a náhradné pamäťové médium. Druhé v poradí je externá nabíjačka. Statív ako príslušenstvo ku kamere je veľmi užitočná vec, ale zaobídete sa bez neho. A majte na pamäti – sú to kilogrami navyše na prenášanie. 🙂

Pozor pri kúpe kamery: Odkontrolujte si či vaša kamera má meniteľnú batériu a pamäťové médium.